Zateplení fasád a domů

Zelená úsporám

8. 1. 2014
Zelená úsporám

Nová zelená úsporám 2014 je tady

První vlna programu s názvem Zelená úsporám znamenala pro mnoho lidí možnost, jak velmi výhodně zateplit svůj dům, a investovat další prostředky, který s jeho modernizací byly spojené. V minulosti byl však tento program ukončen, ale nyní startuje znovu. A podmínky na rok 2014 jsou víceméně podobné, jako tomu bylo v minulosti, a tak již nyní mnoho lidí přemýšlí o tom, jakým směrem se budou při rekonstrukcích vydávat – lze totiž získat poměrně zajímavé dotace.

Zelená úspora 2014 slibuje dotace nejenom na zateplení, ale i stavbu, či výměnu kotle

Tou nejčastější cestou, kterou lidé v předchozím programu využívali, bylo jistě zateplení. S ním se samozřejmě počítá i letos. Samozřejmě se nemusí nutně jednat pouze o zateplení fasády, ale zohledňovány jsou také výměny dalších prvků, jako jsou okna, nebo dveře. Všichni ti, kteří se tímto směrem vydají, si mohou být jisti, že je dotace na zateplení rodinných domů jistě neminou. Ty se odvíjí ze třech jednotlivých hladin

  • Pokud se vám vhodným zateplením povede snížit spotřebu tepla na vytápění o 40 %, můžete počítat s dotací, která pokryje 25 % vašich nákladů.
  • Druhá hladina má limit spotřeby tepla 50 %, a při tomto dosažení je k dispozici dotace ve výši 35% uznatelných nákladů.
  • Třetí hladinou je snížení tepla o celých 60% a více, kdy je v takovém případě možnost dosáhnout na dotaci ve výši 50% z vašich veškerých nákladů.

Aby však bylo možné na dané dotace dosáhnout, je nutné před samotným započetím pracím podat příslušnou žádost, bez které se celý proces neobejde. Začátek příjmu žádostí je stanoven na 1. 4. 2014, přičemž konec je limitován samotnou částkou, která bude poskytnuta v daném programu. Pokud se nevyčerpá, je konec příjmu žádostí stanoven pevně, a to na 31. 10. 2014. Samotná registrace do programu je poměrně snadná, a lze vše vyřídit prostřednictvím internetu.

Zajímá vás, jaké má zelená úsporám 2014 podmínky?

Pokud nad možností využití dotace přemýšlíte, potom nehledejte v podmínkách oproti loňským rokům téměř žádné změny. Zažádat si samozřejmě mohou jak fyzické, tak právnické osoby, popřípadě společenství vlastníků bytových jednotek, nebo i bytová družstva.

Stejně tak není nutné pro dosažení dotace pouze zateplovat. Nová zelená úsporám v roce 2014 totiž přináší i možnost využití dotace novostavbu vystavěnou v pasivním standardu. V tomto ohledu je možno počítat s dotací až ve výši 550 000 Kč.

Mimo to přináší tento nový program také možnost získání dotace na nové kotle, které vyhovují aktuálním standardům. Je však nutní doplnit, že pokud na dotaci pomýšlíte, získáte ji pouze na kotel plynový, nebo kondenzační. Kotle na tuhá paliva, s ohledem na jejich škodlivost vůči životnímu prostředí, logicky podporovány nejsou. U jmenovaných kotlů je poté možno počítat s poměrně zajímavou dotací, a to až 55 %.

Líbil se Vám článek?

Vložit komentářTOPlist