Zateplení fasád a domů

Nová Zelená úsporám – jaké jsou podmínky?

24. 5. 2014
Nová Zelená úsporám – jaké jsou podmínky?

První vlnu programu Zelená úsporám doprovázel v minulosti obrovský zájem, a tak bylo jasné, že daný program bude pokračovat. A to se také aktuálně děje, ale nutno dodat, že se lehce změnily také podmínky. Aktuálně se program zaměřuje výhradně na rodinné domy, ale v budoucnu se plánuje i rozšíření jak na domy panelové a bytové, tak i na objekty různých institucí.

Zaměřte se na zelenou úsporám od 1. 4. 2014

Co toto klíčové datum znamená? Především informaci o tom, od kdy je již možné podávat žádosti o dotace. Samozřejmě výše dotace může být různá, a závisí hlavně na tom, jaké roční úspory dokážete dosáhnout. Nejvyužívanější možností je stále zateplení, a tak pokud roční měrnou spotřebu energie dokážete snížit až o 60%, můžete se těšit na padesátiprocentní dotaci. Snížíte-li pouze o 40%, čeká vás potom dotace třicetiprocentní.

Podporu je možné získat ve více směrech

Není to však pouze zmíněné zateplení, jelikož dotace může být získána na celkem 6 různých možností. Jedná se konkrétně o tyto:

  • Zateplení domů
  • Možnost vyměnit okna
  • Výměna kotle
  • Koupě tepelného čerpadla
  • Výstavba nízkoenergetického domu
  • Větrání a rekuperace tepla

Těchto zmíněných možností se tedy daná dotace týká. Výhodou je možnost celkové kombinace, a tak není problémem využívat dotaci v souvislosti se zateplením, výměnou oken, se změnou vytápění, a v souvislosti s dalšími možnostmi.

Nová zelená úsporám od 1. 4. 2014 vám dá na novostavbu až 550 000 Kč

Velkou výhodou je možnost využití daných státních dotačních peněz i na novostavby, které budou postaveny v pasivním standardu. Zde je využíváno nejenom špičkových možností izolace, ale i celkového proudění vzduchu. Výjimkou samozřejmě nejsou ani použité solární panely, jelikož právě fotovoltaika je cestou k tomu, jak nebýt závislý na externě dodávané elektrické energii.

Navíc podmínky pro takový dům jsou velmi příznivé. Pokud je roční spotřeba tepla do 20 kWh na metr čtverečný za rok, je poskytnuta dotace rovných 400 000 Kč. Je-li hodnota pod 15 kWh, dostanou majitelé o 150 000 korun více. Ke snížení jako takovému jsou využívány různé systémy, jako je solární ohřev vody, využití odpadového tepla, a řada dalších metod, jak se do požadovaného čísla vejít.

Bez odborných firem se neobejdete

Stejně jako v minulosti, i nyní je však nutné mít vypracovaný projekt, a na jeho realizaci využívat pouze registrované firmy. Jedná se o takové, které mají potřebnou certifikaci k tomu, aby mohli dané práce provést, a vy jste zároveň nepřišli o onu slíbenou dotaci, pokud podmínky splníte. Samozřejmě samotná dokumentace k celému programu obsahuje, jaké firmy a společnosti mohou být využity.

Čas máte pouze do konce října

A co je v souvislosti s tímto programem to nejdůležitější? Že čas na podávání žádostí je pouze do 31. 10. 2014. V opačném případě je třeba počkat až na další výzvu, a to v roce 2015.

Líbil se Vám článek?

Vložit komentář


TOPlist