Zateplení fasád a domů

Co ovlivňuje cenu plastových oken?

21. 7. 2018
Co ovlivňuje cenu plastových oken?

Plastová okna jsou v posledních letech velmi vyhledávanou a oblíbenou volbou, co se obecně oken týče. Hlavní prim hraje zejména jejich cena, která je nižší než u dřevěných oken.

Ovšem kvalita plastových oken se posunula značně nahoru. Z hlediska vlastností se vyrovnají právě již zmiňovaným dřevěným oknům, nejedná se tedy o pouhou ekonomickou volbu, nýbrž i volbu s ohledem na kvalitu.

Avšak nejlevnější neznamená kvalitní. Nekvalitní znamená nespokojenost. Proto je třeba vybírat pečlivě.

Cenu plastových oken ovlivňuje několik základních faktorů:

1. Bude záležet na rozměru a atypičnosti oken.

To znamená, že pokud si přejete mít okno nezvyklých, tedy atypických tvarů, bude Vás to stát o něco víc. To platí i o rozměrech okna. Platí zde přímá úměrnost, čím větší, tím dražší.

2. Rozmyslete si, kolik křídel budete chtít.

I zde totiž platí přímá úměra – více křídel se rovná vyšší cena. V praxi to tedy znamená, že za jednokřídlé okno zaplatíte méně než třeba za trojkřídlé. Tady už potom záleží jen na Vašem vkusu a ochotě dát více peněz za Vaše vysněná okna.

3. Cenu velmi ovlivňuje typ profilu a také to, kolik zvolíte komor.

Typem profilu se myslí použitý materiál, technologická výroba a zvolená hloubka. To tedy znamená, že čím hlubší rám je, tím cena okna roste. Profily plastových oken jsou vlastně základním stavebním kamenem pro výrobu plastových oken.

Pokud budete chtít více komor, které slouží jako izolace před zimou, cena také poroste. Ovšem díky vícekomorovému oknu (př. osmikomorovému) budete mít kvalitnější okna, která lépe izolují a propustnost tepla bude nižší než u méněkomorového (př. tříkomorového) okna. Ušetříte tedy i něco na spotřebě energie.

4. Podstatnou část ceny tvoří typ zasklení.

Opět vše souvisí s izolací tepla. Typická jsou dvojskla, ovšem stále větším trendem se v současné době stává trojsklo, které má lepší izolační vlastnosti v porovnání s dvojsklem. Ovšem izolační trojsklo je také dražší, ale postupně se Vám peníze vrací právě na úspoře energie.

5. Nepodceňujte ani typ kování.

To je totiž nezbytnou součástí plastových oken. Bez kování by vlastně okno jako takové ani nemohlo existovat, jelikož zajišťuje jeho veškerý pohyb.

Je dobré zvolit kování kvalitní a tedy i o něco dražší, ovšem pak se prodlouží životnost Vašich oken. Také tím dbáte na bezpečnost uživatelů (tedy i tu svoji).

6. Barva hraje také roli.

Nejlevnější plastová okna jsou ta bílá. S jinou barvou potom zákonitě roste i cena. Ovšem můžete mít i okna, kde z jedné strany je bílý dekor a z druhé barevný. Ta jsou samozřejmě dražší. Nejdražší možností jsou potom tedy okna s barevným dekorem z obou stran.

To jsou tedy základní faktory, které ovlivňují cenu plastových oken a na které byste měli brát ohled při výběru nových oken. A pamatujte, co je levné, nemusí být vždy kvalitní.  

Líbil se Vám článek?

Vložit komentář

TOPlist